City of North Charleston Cultural Arts Department in North Charleston, SC, Announces Winners of the “Judged Fine Art & Photography Competition”

north-charleston-arts-festival-logo

Fine artists and amateur and professional photographers from across the state were invited to participate in the “2016 Judged Fine Art and Judged Photography Competitions & Exhibitions”, organized annually by the City of North Charleston Cultural Arts Department and presented April 29-May 6 as a component of the 2016 North Charleston Arts Fest.  A total of 226 fine art entries were accepted in the categories of oil, acrylic, watercolor, drawing/pastel, and 2D mixed media. Cash awards totaling $3,175 were made at the sole discretion of the judge, Amiri Gueka Farris. Farris is a contemporary mixed media artist and who currently teaches Foundation Studies at the Savannah College of Art & Design.

A total of 107 entries were accepted in photography, which were split into the divisions of Professional/Advanced and Amateur and categorized as color, monochrome, or photo illustration. Cash awards totaling $1,925 were made at the sole discretion of the judge, Michelle Van Parys. Michelle has been the recipient of the Virginia Museum Fellowship and the South Carolina Arts Commission Fellowship and is currently a professor at the College of Charleston in the Studio Art Department.

In addition to awards given by the judges, three art pieces were selected for City of North Charleston Purchase Awards. These pieces will be added to the City of North Charleston’s Permanent Public Art Collection, which is on display within North Charleston City Hall throughout most of the year.

Congratulations to the winners:

516n-chas-fine-art-Heather-Thornton
Heather Thornton with her work “Dichotomy”

Best in Show – Fine Art:
“Dichotomy” (acrylic) by Heather Thornton (Charleston, SC)

City of North Charleston Purchase Awards:
“Harvesting Duckweed at Middleton Place” (acrylic) by Brenda Gilliam (Charleston, SC)
“Wabi-Sabi” (2-D Mixed Media) by Denise Greer (Rembert, SC)
“Arts My Bag” (watercolor) by Adelia Pruet (Saluda, SC)

Fine Art – Acrylic:
1st Place – “Exposed Innocent” by Jarrett Davis (Pamplico, SC)
2nd place – “Red IBM” by Daniel Kurtis Whitehead (North Charleston, SC)
3rd Place – “Harvesting Duckweed at Middleton Place” by Brenda Gilliam (Charleston, SC)
Honorable Mention – “Kaudi 3005” by Davina Felder (Orangeburg, SC)
Honorable Mention – “Projector with Sunflower” by Daniel Kurtis Whitehead (North Charleston, SC)
Honorable Mention – “School of Fish” by Lee Wieland (Charleston, SC)
Honorable Mention – “Wash Me” by Rosemary Giusti Dillon (Charleston, SC)
Honorable Mention – “Wild About Coffee” by Calley Hille (Charleston, SC)
Honorable Mention – “Emanuel Forever 9” by Kelvin Bluffton Sr. (Hollywood, SC)
Honorable Mention – “El Corozon de la Sabana” by Kolepeace (Ladson, SC)

Fine Art – Oil:
1st Place – “A Father’s Love” by Robert Maniscalco (North Charleston, SC)
2nd Place – “Water the Old Way” by Marvin Youngblood (Charleston, SC)
3rd Place – “Annie” by Jean Spencer (Charleston, SC)
Honorable Mention – “Leaving Moma” by Peter Scala (North Charleston, SC)
Honorable Mention – “Night Cup” by Keith Van Zant (Goose Creek, SC)
Honorable Mention – “Toby” by Sherri Bardsley (Summerville, SC)
Honorable Mention – “Beach Peace” by Dorothy Alston Rogers (North Charleston, SC)

Fine Art – Drawing/Pastel:
1st place – “Strike of an Eye” by Bob Graham (Mt. Pleasant, SC)
2nd Place – “Rough Girls” by Daniel Diehl (North Charleston, SC)
3rd Place – “The Abstraction” by Catherine Case (Summerville, SC)
Honorable Mention – “Chucked” by Susan Everitt (Summerville, SC)
Honorable Mention – “Untitled” by Elliott B. West (Bonneau, SC)
Honorable Mention – “Paved Paradise” by Michelle Brooks Bank (Mt. Pleasant, SC)
Honorable Mention – “Love at First Sight” by Calley Hille (Charleston, SC)

Fine Art – Watercolor:
1st Place – “Jen” by Johnny Sandler (Goose Creek, SC)
2nd Place – “Ciara x4 by Carolyn Epperly (Charleston, SC)
3rd Place – “Arts My Bag” by Adelia Pruet (Saluda, SC)
Honorable Mention – “They Are Waiting” by M. Faith Cuda (Summerville, SC)

Fine Art – 2D Mixed Media:
1st Place – “Frozen in Time” by Denise Greer (Rembert, SC)
2nd Place – “Qualia” by Ashley Pruitt (Goose Creek, SC)
3rd Place – “All My Life” by Linda Wasielewski (Isle of Palms, SC)
Honorable Mention – “Believe Me, I Woke Upon” by Ashley Pruitt (Goose Creek, SC)
Honorable Mention – “Sinnamon” by Belle Anderson (Goose Creek, SC)
Honorable Mention – “Network” by Susanna Frenzel (Mt. Pleasant, SC)

Professional Photography – Color:
1st Place – “Great Blue Heron Pair” by Leah Sparks (Charleston, SC)
2nd Place – “Devine Light” by Jim Miller (Mt. Pleasant, SC)
3rd Place – “Waiting Patiently” by Leah Sparks (Charleston, SC)
Honorable Mention – “Orchid Study 1” by Larry Gale (Mt. Pleasant, SC)

Professional Photography – Monochrome:
1st Place – “The Cooper’s Barrel” by Raymond Colin Murray (Charleston, SC)
2nd Place – “Step into Liquid” by Jim Miller (Mt. Pleasant, SC)
3rd Place – “Poppy #2” by Larry Gale (Mt. Pleasant, SC)
Honorable Mention – “Clearing November Storm” by Charleston W. Hooker (Charleston, SC)
Honorable Mention – “Hats!” by Larry Gale (Mt Pleasant, SC)
Honorable Mention – “Cobwebbed Anchor” by Christine Jones (Goose Creek, SC)

Professional Photography – Photo Illustration:
1st Place – “Sleep Walker” by Samantha Goss (Charleston, SC)
2nd Place – “Tale of the Seas” by Samantha Goss (Charleston, SC)
3rd Place – “Calls and Echoes” by Samantha Goss (Charleston, SC)
Honorable Mention – “Taking Flight” by Samantha Goss (Charleston, SC)

Amateur Photography – Color:
1st Place – “By the Sea” by Steven Ives (Moncks Corner, SC)
2nd Place – “Fulfilling Our Promises” by Ron Malec (Charleston, SC)
3rd Place – “Stars” by Heike Helbig (Summerville, SC)
Honorable Mention – “At Sea” by Steven Ives by (Moncks Corner, SC)
Honorable Mention – “A Pumpkin Spider!” by Nancy Nellis (North Charleston, SC)
Honorable Mention – “Corsair Reflection” by Ron Malec (Charleston, SC)
Honorable Mention – “Empty Seats” by Tom Beck (Charleston, SC)
Honorable Mention – “Sun Escape” by Daisy Torres Figuredo (Orangeburg, SC)
Honorable Mention – “Hidden” by Daisy Torres Figuredo (Orangeburg, SC)

Amateur Photography – Monochrome:
1st Place – “Iris” by Michael D. Summer (Dalzell, SC)
2nd Place – “Double” by Heike Helbig (Summerville, SC)
3rd Place – “Smokin’” by Nicole Robinson (Charleston, SC)
Honorable Mention – “Isolation” by Melissa Honour (Summerville, SC)
Honorable Mention – “Preparation” by Dean Connor (Mt. Pleasant, SC)
Honorable Mention – “Stump of Time” by Jimmy Hartnett (Summerville, SC)
Honorable Mention – “Spokes” by Rudy Lutge (North Charleston, SC)

Amateur Photography – Photo Illustration:
1st Place – “On Display” by Dean Connor (Mt. Pleasant, SC)

For information about additional exhibition opportunities offered by the City of North Charleston Cultural Arts Department, call 843/740-5854, e-mail (culturalarts@northcharleston.org), or the Arts & Culture section of (northcharleston.org). For details on the North Charleston Arts Fest, visit (NorthCharlestonArtsFest.com).

Advertisements

Tags: , , , , , , , , ,